Kiedy i jak rozdawać zaproszenia na ślub?

Zaproszenia na ślub

Zaproszenia na ten jedyny, najważniejszy dzień to niezwykle ważna sprawa. Każdy z gości, nawet tych zaproszonych ustnie wiele miesięcy wcześniej chce je dostać do ręki, by poczuć się należycie uhonorowanym. Nie wszyscy wiedzą, że wręczaniem zaproszeń ślubnych rządzą odpowiednie reguły savoir-vivre.

Osobiście i z wyprzedzeniem

Ślub i wesele to duże wydarzenie, planowane zazwyczaj z wielomiesięcznym wyprzedzeniem. Zatem i gości należy zapraszać odpowiednio wcześniej. Zwyczajowym terminem jest wręczanie zaproszeń ok. 3 miesiące przed ślubem. Najpóźniej zaproszenie można dać minimum miesiąc przed ważna datą, ale tak późna data powinna dotyczyć tylko najbliższych znajomych i krewnych zaproszonych wcześniej ustnie. Warto liczyć się z tym, że miesiąc to zbyt krótki okres by ktoś zmienił swoje poważne plany – na przykład planowane i wykupione wakacje, wiec należy liczyć się z tym, że tak późno wręczone zaproszenie może zostać odrzucone.


Zaproszenia lepiej wręczać osobiście, taka formuła jest najbardziej osobista i elegancka. Jeśli nie mamy takiej możliwości, można także wysłać zaproszenia pocztą, ale forma taka jest dopuszczalna, jeśli osoby zapraszane mieszkają daleko od nas. Zaproszeń na uroczysty ślub co do zasady nie doręczamy smsem ani drogą mailową.

Terminy potwierdzenia

Na zaproszeniach umieszcza się zwyczajowo terminy potwierdzenia przybycia. Taki termin nie może być zbyt odległy od daty ślubu, ale też nie warto ryzykować napływu potwierdzeń lub odmów na dwa dni przed terminem imprezy. Zazwyczaj prosi się goście o potwierdzenie przybycia na miesiąc przed planowaną datą ślubu.

All rights reserved: endi-bar.pl - https://www.endi-bar.pl - © 2017